Komşu Siteler (Reverse - IP)

Komşu Siteler (reverse ip)

ip adresiniz : 18.204.2.190

Sunucudaki diğer websitelerini bulun
Alan adı ve ya ip Adresi :

Reverse-ip Komşu siteler Aracı Hakkında

Reverse-IP (Komşu siteler) girilen web sitesi adresinin bulunduğu sunucuda başka bir web sitesi olup olmadığını araştırmaya yarayan araçtır. Veriler arama motorları üzerinden toplanır, bu yüzden kesin bir sonuç vermez ama en azından fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Web sunucunuzda barındırılan diğer siteleri bilmek hem SEO hem web filitreleme açısından büyük önem taşır.

Tüm web siteleri özel yazılımlarla çalıştıran bilgisayarda (web sunucularda) barındırdırılırlar. Her web sunucusu genellikle tek bir IP adresine sahiptir, Bu ip adresi internet üzerinde başka bir bilgisayara atanamayan benzersiz sayısal bir adrestir. Yani web sunucusunun kimlik numarasıdır diyebiliriz. Web sitelerinde genellikle alan adları, IP adreslerine göre daha hakılda kalıcıdır "google.com" gibi. Bu yüzden ip adresleri alan adları ile ilişkilendirilirler. HTTP sürüm 1.1'den bu yana, birden fazla alan adı aynı ip adresi üzerinde barıdırılabilmektedir. Bu demek oluyor ki birden fazla web sitesi aynı ip adresini kullanabilir. (Genellikle paylaşımlı web sunucularda bu böyledir).

SEO (search engine optimization- Arama Motoru Optimizasyonu) İlgisi Nedir?

Hemen hemen bütün popüler arama motorları (Google, Yahoo, Bing, vs) web sitesine diğer web sitelerinden gelen bağlantıların sayısına göre bir web sitesi sıralaması oluştururlar. Yanlış bir web sitesinin popülaritesi şişirmek girişimde bulunan birisi, yüzlerce, hatta binlerce, içeriği kalitesiz aynı sunucu (aynı ip adresi) üzerinde web sitesi oluşturabilir. Arama motorlarının bu tür hareketleri algılamak için kullandıkları bir yöntem de, bağlantı veren bu web sitelerinin aynı ip adresini gösterip göstermediğini kontrol etmektir. Temel olarak diyebiliriz ki, ne kadar farklı ip adresinden bağlantı alıyorsanız arama motorlarında o derece üst sıralara çıkarsınız.

Google'ın Webspam ekibinin başkanı, Matt Cutts'a göre; Çoğu web sitesi için, özel bir ip adresine sahip olmak, arama motoru sıralamaları üzerinde çok az etkili olacaktır. Fakat komşu sitelerden birisinin sakıncalı içerik bulundurması sizin üzerinizde olumsuz etki yapacaktır. Özellikle web filitreleme programları ip tabanlı filitreleme yaptıkları için web sitenizin başka bir web sitesi yüzünden engellenmiş olabilir.

Çözümler Öneriler

5-6'ya kadar web sitesi sahipseniz, aynı ip adresi üzerinden yayın yapmanız çok problem olmayacaktır. Çoğu webmaster böyle yapıyor.

Çoğu web hosting firması 2$'dan başlayan fiyatlarla aylık tekil ip adresi sunmaktadır. Bu bir çözüm olabilir, fakat aldığınız ip adresinin kara listede olmadığını kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

Paylaşımlı sunucu kullanıcıları bu aracı kullanarak komşu siteleri bulabilirler, komşu sitelerin trafik bilgilerini araştırarak sunucu yoğunluğu hakkında bilgi toplayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: sunucudaki diğer siteler,reverse ip,dedicated sunucu sorgula,sunucu neden yoğun,web sitem neden kara listede